Jak to się stało, że znowu stałem się posiadaczem pontonu? Przecież nie ma to jak na łódce. Jednak z łódkami jest jeden problem – nie wszędzie się zwodujemy. Za to mały ponton zrzucimy wszędzie.

Od kilku lat dużo czasu spędzałem w Londynie i nie miałem tam możliwości trzymania łodzi. Poza tym prawie wszystkie tereny wokoło są prywatne i dostęp do wód jest bardzo ograniczony. Idealnym więc rozwiązanie było kupno pontonu, który byłem w stanie trzymać w mieszkaniu i wodować, gdzie tylko się da.
Jednak nie miałem ochoty wracać do ciężkich jednostek z aluminiowymi podłogami, które sporo ważą i skutecznie zniechęcają do wypadów w pojedynkę. Dodatkowo na Tamizie jest zakaz szybkiego pływania, więc podpinanie dużego silnika też mija się z celem. Kryteria więc były jasne: mały ponton plus nieduża jednostka napędowa.

Wybór padł na ponton SunSport AIB265K + silnik Mariner 3.5 HP.
Najważniejszą kwestią w pontonie była airmata, na którą zdecydowałem się z dwóch względów – zmniejsza wagę całkowitą jednostki, a także oszczędzamy czas przy rozkładaniu i nie musimy nosić oraz instalować podłogi aluminiowej. Zastanawiałem się jak będzie ze staniem na takiej podłodze, ale okazało się, że nie ma żadnego problemu i wszystkie założenia zostały spełnione. Co rzadko się zdarza 🙂

Oczywiście pontonik jest nieduży i według mnie nie ma możliwości łowienia z niego w dwie osoby. Byłaby to dla mnie katorga, za to dla jednego wędkarza jest w sam raz. Oczywiście nie można oczekiwać takiego komfortu jak na łodzi, ale to chyba wszyscy już wiedzą.

Silnik Mariner bez problemu napędza tę łupinkę, aczkolwiek nie jestem w stanie wejść w ślizg. Może przy mocy 5HP byłaby jakaś szansa. Za to bardzo niska waga silnika 3.5 jest ogromną zaletą. Noszę go sobie w jednym ręku i nie czuję zmęczenia. Tak miało być. Silnik mógłby być cichszy, ale idzie się przyzwyczaić 🙂

Jakość wykonania pontonu okazała się wysoka, w porównaniu do innych marek z którymi miałem do czynienia, co bardzo mnie ucieszyło i w sumie zaskoczyło. Spodziewałem się jakiś niedoróbek, a tu wszystko pięknie wykonane.

Zdecydowanie dobry zakup ! 🙂

Pełna lista recenzji jednostek.